Коли я повинен провести процес рескінінг вебсайта?
Не існує певного періоду часу (наприклад, шість місяців, рік або два роки), який вимагає рескінінга вашого вебсайта. Подумайте над рескінінгом тоді, коли ваш бренд змінюється (тобто у вас нова колірна схема або логотип), коли змінюється ваш контент (наприклад, запускається новий продукт) або коли ваші повідомлення змінюються. Якщо показники вашого вебсайта вказують на те, що взаємодія знижується, рескінінг може бути знову виправданий.
Якщо ви вирішуєте, чи слід поєднувати рескінінг з перебудовою платформи , функціональності і базової архітектури вашого вебсайта, спочатку переконайтеся, що рескінінг підвищить ймовірність досягнення вашої загальної мети (яка в ідеалі заснована на тестуванні). Ви не завжди повинні (або хочете) виконувати як перебудову платформи вебсайта, так і рескінінг, особливо якщо зміни, можливо, будуть занадто радикальними для ваших існуючих клієнтів. Існуючий зовнішній вигляд вашого вебсайта може не виправдати рескінінг або може зажадати витрат фінансів та часу для застосування перебудови платформи вебсайта та рескінінга одночасно. Хоча, зазвичай, виконання обох завдань обходиться дешевше, в кінцевому підсумку це залежить від того, чи можете ви дозволити собі їх сукупну вартість.
Яку користь може принести рескінінг моєму вебсайту?
У той час як рескінінг не поліпшить (і не повинен використовуватися для поліпшення) погану функціональність вебсайта, таку як запізніла продуктивність або не досить чітка навігація, він може поліпшити досвід користувачів. Це також може посилити взаємодію з постійними відвідувачами, які почали втрачати інтерес, а також створити більш позитивне перше враження про вашу компанію і виділити нові продукти, послуги та інформацію.
Чого слід уникати, коли змінюється зовнішній вигляд вебсайта (рескінінг)?
Якщо ваш вебсайт працює добре, але вам необхідний рескінінг, щоб відобразити новий брендінг або контент, подбайте про те, щоб не відштовхнути ваших існуючих відвідувачів. Якщо вони не можуть знайти інформацію на вашому новому вебсайті, ви можете швидко втратити їх трафік.Також якщо ваш вебсайт працює добре з новими відвідувачами, постарайтеся не «виправляти» його заради самих змін. A / B-тестування – відмінний спосіб переконатися, що будь-які зміни, які ви робите, дійсно більш успішні. І, нарешті, визначте, який контент найбільш важливий для вашого вебсайта, перш ніж робити рескінінг, так як видалення або реорганізація інформації може негативно вплинути на ваш органічний трафік.
Таким чином, рескінінг вебсайта вашої компанії може бути необов’язковим в кожній ситуації. На щастя, є кроки, які ви можете зробити, щоб звести до мінімуму необхідність частих рескінінгів.
Наприклад, ви можете писати статті або повідомлення в блогах, присвячені галузевим новинам або темам, які мають відношення до вашого продукту або послуги. Виділіть цей контент, а також будь-яку іншу нову інформацію закликом до дії, банером ,який обертається, заголовком або розділом «Що нового?». Навіть якщо у вас немає нового контенту, зміна зображень на головній сторінці може зробити його свіжим і цікавим. Завдяки додаванню нового матеріалу і періодичному рескінінгу, ви можете вибудовувати постійні відносини з вашими клієнтами, а також гарантувати, що ваша компанія залишається завжди для них на першому місці.
Source: www.entrepreneur.com
Author: Chuck Cohn
Translation: IBMC Professionals